Švajčiarsko vyhralo nad Kanadou 3:2 po nájazdoch

05.05.2013 Celý región

Štokholm 5. mája (TASR) - Švajčiarski hokejisti po piatkovom víťazstve nad domácim Švédskom (3:2) zdolali aj druhého favorita A-skupiny MS. V nedeľňajšom súboji v štokholmskej Ericsson Globen Arene vyhrali nad Kanadou 3:2 po samostatných nájazdoch a na konte majú po dvoch zápasoch vynikajúcich päť bodov. Rozhodujúci nájazd premenil v ôsmej sérii Reto Suri.

Jedným z dvojice hlavných rozhodcov v stretnutí bol Slovák Vladimír Baluška.

Švajčiari začali proti zámorskému gigantovi bez rešpektu a v 14. minúte sa ujali vedenia zásluhou Hollensteina. O aktivite Helvétov v úvodnej časti svedčil aj pomer striel 13:3 v ich prospech. Až po prestávke sa Kanaďania zobudili a vyrovnali hru. V 35. minúte sa dočkali vyrovnávajúceho gólu, keď po prihrávke Schenna zakončoval Ladd do poloprázdnej bránky. Svižný hokej pokračoval aj v tretej dvadsaťminútovke. V 48. min

Švajčiari nedôrazne vyhodili puk od zadného mantinelu, nabili Readovi a ten z uhla trafil presne nad rameno brankára Gerbera - 1:2. O štyri minúty neskôr bola v permanencii dvojica hlavných arbitrov Baluška - Olenin. Zlepený gól Niederreitera uznali až po konzultácii s videorozhodcom, ktorý usúdil, že švajčiarsky útočník nekopol puk za čiaru úmyselne. Duel za stavu 2:2 dospel až do predĺženia, v ktorom mali viac z hry Kanaďania, no skóre sa nemenilo a tak prvýkrát na 77. MS prišli k slovu samostatné nájazdy. V nich rozhodol o triumfe Švajčiarov v ôsmej sérii Suri.

A-skupina:

Švajčiarsko - Kanada 3:2 pp a sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 14. Hollenstein (Walker, Trachsler), 53. Niederreiter, rozhodujúci samostatný nájazd Suri - 35. Ladd (Schenn, Stamkos), 48. Read (Eberle).
Rozhodcovia: BALUŠKA (SR), Olenin - Šeljanin (obaja Rus.), Woodworth (USA),
vylúčení: 3:4 na 2 min.,
presilovky a oslabenia: 0:0,